„PROČ UŽ NEKRESLÍTE NEBO NEMALUJETE ?“


„Umělci, kteří hledají dokonalost ve všem, jsou ti, kdo jí nemohou dosáhnout v ničem.”  Eugène Delacroix

„ MILUJI KRESLENÍ A PROTO POMOHU I VÁM VYTVOŘIT SVĚT KRÁSNĚJŠÍ, POMOCÍ KNIH A KURZŮ, KTERÉ Z VÁS UDĚLAJÍ UMĚLCE. “

CO SE TO DĚJE ?

Dostávám spousty dopisů od lidí, kteří jsou ve své umělecké snaze, tak nějak pořád jako na začátku. Většina si to velmi dobře uvědomuje, že se ne a ne posunout dopředu. Zkouší pořád něco nového v bláhové snaze, že toto již bude třeba ta pravá technika (nebo tužky, pastelky, barvy, papíry, plátna, atd.), s kterou konečně vyniknou nad ostatními… a po čase… zase nic. Opět známá frustrace, záhy nezájem o tvorbu, naštvanost na vše a všechny. Možná většina z Vás to již v životě určitě alespoň jednou zažila.

„CO SE TO DĚJE ? JÍZDA NA HORSKÉ DRÁZE ?“

Pokud chceme v životě čehokoliv dosáhnout, musíme se dřív nebo později utkat a zvládnout (zkrotit) ony pochyby, nefunkční zvyky a špatné názory, které jsme si v průběhu života vybudovali, a které nás drží zpátky. K tomu je jen jediná cesta – konfrontace se svým vnitřním já.
Pokud se nám nepodaří zjistit co vlastně v životě chceme, čeho chceme dosáhnout, budeme neustále žít na pochybách, bude nás rozčilovat kritika jiných, bude nás postihovat tzv. tvůrčí krize, nebo nás „blbá“ nálada přiměje stahovat se k perfekcionismu, či naopak k nadměrnému odkládání.  Za tímto vším je, jen jeden jediný viník.

„TOP DOG ” - VNITŘNÍ KRITIK A TYRAN

Tato dílčí osobnost v psychologii označovaná jako vnitřní kritik, je součástí každého z nás. Je většinou osobností, která je naší překážkou tvořivosti, osobního štěstí a nezřídka i bohatství. Vnitřní tyran je ta část naší osobnosti, která nám našeptává všechny ty různé hrůzy a soudy, které nás tak děsí:

  • „ Kreslením se neuživíš.“
  • „ Malování tě nezachrání.“
  • „ Budeš hladný jako spisovatel.“
  • „ Teď se chceš stát umělcem, když nemáš ani na chleba? “
  • „ Chceš změnit zaměstnání teď, když je o ni nouze? “
  • „ atd…. milióny jiných a dalších“

Co z toho tedy všeho vyplývá? To, že:

„KVALITA NAŠEHO ŽIVOTA JE PŘÍMO ÚMĚRNÁ KVALITĚ NAŠEHO VNITŘNÍHO DIALOGU.“

KDE SE TO VŠECHNO BERE ? JAK TO VZNIKLO A CO STÍM ?

 

Většina těchto nepříjemných myšlenek vznikla na základě rozporuplných situací, které si jako děti neumíme správně vysvětlit. Například okřikujeme chlapce, aby neplakali … Což má za následek kritiku a zostuzení, že je “baba” nebo je “měkouš”, atd. U děvčat jejich zlobu komentujeme smíchem, nebo “předvádění” ohodnotíme mlčky zvednutým a výstražným obočím, kterým sdělujeme nevhodnost chování.

Ve skutečnosti jsou tato sdělení prošpikována úzkostí a strachem toho, kdo je pronáší. Na omluvu musím napsat, že i tento člověk, který takhle vychovává své děti, se je naučil zase od svých rodičů a ten zas od svých … ve skutečnosti se určité problémy mohou stát problémy generačními, které se šíří jako virus … Takže potravou našeho vnitřního tyrana je strach ze zesměšnění, ze strachu s ponížení, z neúspěchu, z citového zranění a osamocení.

Vnitřní tyran se většinou nechová příliš logicky. Dává nám zcela rozporuplné příkazy ve formě:
„Jdi kam Ti srdce velí (za svým).”
Následně: „Dělej vše, aby Tě lidé měli rádi.”

Ať se to možná bude zdát nelogické, ve skutečnosti se nás náš tyran snaží ochránit před sebou samými … (??) Totiž všechno co nám říká, vychází z výchovy, která je ovlivněna kulturou a prostředím ve které žijeme. Nezřídka dobrá polovina výroků pochází z doby minulých století a tím pádem v dnešní době významově absurdních.
Máme sklon je zaměňovat za obecné a životní pravdy.
Začneme věřit výrokům: “Nemám talent nebo štěstí”. “Co mě baví, to mě neuživí”. “Jsem příliš starý (mladý), abych začal s něčím novým”. “V mém věku už na to nemám trpělivost”. Atd.

Mluvím s lidmi, kteří mají nejrůznější přesvědčení, jedno je však spojuje – opravdu věří, že takhle funguje svět.

Opět ... Co z toho všeho vyplývá?

„NĚKDO Z NÁS OČIVIDNĚ NEMÁ PRAVDU !“


Pokud plánujete, třeba i v budoucnu zúčastnit se nějakého kurzu, aby jste se naučili něco nového zapište se pro upozornění. Určitě nebudete litovat. Konečně se posunute vpřed, pokud můj kurz navštívíte!

„A jak dál ?“


KURZY REALISTICKÉ KRESBY A MALBY

Chcete-li zvládnout techniky umělecké kresby nebo malby, musíte postupovat správně. Nemá smysl začít, aniž by jste nechápali základy. To, co potřebujete, je strukturovaný obsah, který vám ukáže, jak začít od nuly a nezačínat na konci, což většina začátečníků dělá... Lidé časem ztrácí zájem, protože jsou frustrovaní tím, že jim postupy nefungují a nakonec se vzdávají v půli cesty.

Podívejte se na nabídku kurzů nebo eBooků. Případně mi napište pro bližší informace...

Pokud plánujete zúčastnit se libovolného kurzu, třeba i někdy v budoucnu, přihlaste se pro zaslání upozornění. Budete mít náskok před ostatními, pokud bude omezený počet míst. Ničemu se nezavazujete, já taky nenávidím spam, takže nemusíte mít obavy. Navíc v každém emailu je odhlašovací tlačítko.

Líbí se vám moje stránky? Možná by zaujaly i vaše přátele. Budu rád, když jim o nás dáte vědět.

STÁHNĚTE SI EBOOK ZDARMA!